lv

Ieguvums no OIK maksājumu izmaiņām – pāris eiro mēnesī

LV portāla infografika; Avots: SIA “220 Enerģija”

“ĪSUMĀ”
  • Jaunā kārtība OIK maksājumiem paredz, ka viena būs mainīgā daļa proporcionāli patērētajai elektroenerģijai, bet otra – fiksētā daļa jeb jaudas komponente, kas būs atkarīga no izmantotās sistēmas pakalpojuma veida.
  • SPRK apstiprinājusi OIK vidējā maksājuma samazinājumu no 1. janvāra no 26,79 eiro par megavatstundu (MWh) uz 25,79 eiro par MWh.
  • Latvijā decembra sākumā ir reģistrējušies 40 elektroenerģijas tirgotāji, taču aktīvi ir desmit.
  • OIK samazinājumu izjutīs tikai salīdzinoši lieli elektroenerģijas patērētāji.
  • Kopš 2014. gada decembra 12 mēnešu vidējā cena līdz pat 2017. gada janvārim pastāvīgi samazinājās.
No 1. janvāra, kad obligātās iepirkuma komponentes maksājums tiks dalīts divās daļās – pēc elektroenerģijas patēriņa un pēc pieprasītās pieslēguma jaudas, rēķins par elektroenerģiju nemainīsies vai samazināsies aptuveni divām trešdaļām mājsaimniecību, aprēķinājusi Ekonomikas ministrija. Savukārt elektroenerģijas tirgotāji spriež, ka mājsaimniecības, kas efektīvi izmantos pieslēguma jaudu, ietaupīs pāris eiro mēnesī, kamēr tās, kas to darīs mazāk efektīvi un tērēs salīdzinoši maz elektrības, maksās vairāk.

Izmaiņas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) aprēķināšanas kārtībā nosaka Saeimā pērn novembrī apstiprinātie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. Tie paredz mainīt OIK finansēšanas modeli, kas mazina ražošanas uzņēmumu OIK maksājumus, palielinot to konkurētspēju, kā arī zemākas izmaksas par patērēto elektroenerģiju vairākumam mājsaimniecību, uzsver Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Evita Urpena.

Savukārt aizsargātajiem lietotājiem paredzēts kompensēt iespējamo elektroenerģijas izmaksu pieaugumu. Aizsargātie lietotāji ir trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas), daudzbērnu ģimenes vai ģimenes (personas), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, personas ar I invaliditātes grupu, kuras lieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašu vajadzībām.

Divas daļas

Kā LV portāls jau rakstīja publikācijā “OIK maksājumus diferencēs atbilstoši pieslēguma jaudai un patēriņam“, jaunā kārtība OIK maksājumiem paredz, ka viena būs mainīgā daļa proporcionāli patērētajai elektroenerģijai, bet otra – fiksētā daļa jeb jaudas komponente, kas būs atkarīga no izmantotās sistēmas pakalpojuma veida.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ieva Bethere informē, ka SPRK apstiprinājusi OIK vidējā maksājuma samazinājumu no 1. janvāra no 26,79 eiro par megavatstundu (MWh) uz 25,79 eiro par MWh, kas ir par 3,7% mazāk nekā patlaban. Līdz ar to OIK mainīgā daļa mājsaimniecībām būs 14,63 eiro/MWh, bet fiksētā daļa (jaudas komponente) būs atkarīga no sprieguma pakāpes un patēriņa grupas. Piemēram, mājsaimniecībai ar vienfāzes pieslēgumu jaudas komponente mēnesī būs viens eiro (bez pievienotās vērtības nodokļa – PVN), savukārt mājsaimniecībai ar trīsfāžu pieslēgumu un pieprasīto jaudu 16A tā būs 2,59 eiro (bez PVN).

Dārgāk vasaras mājās

SIA “220 Enerģija“, kuras pamata mērķa grupa ir mājsaimniecības, kas elektroenerģiju pērk biržā, pārstāve Agnese Smilga vērš uzmanību tam, ka dalītā OIK maksājums sadārdzinās maksu par elektroenerģiju ēkās, kurās visu gadu elektrība netiek lietota, piemēram, vasarnīcā vai dzīvoklī ar trīsfāžu pieslēgumu ar jaudu līdz 16A. OIK samazinājumu izjutīs tikai salīdzinoši lieli elektroenerģijas patērētāji, piemēram, tādi, kam ir māja ar pieslēguma jaudu līdz 25A un patēriņu 6000 kWh gadā vai ar elektrības apkuri, patērējot gadā 15 000 kWh.

SIA “Enerģijas publiskais tirgotājs” mājaslapā ir ievietots kalkulators, ar kura palīdzību ikviens lietotājs var modelēt, kā pie noteikta patēriņa un pieslēguma veida mainīsies OIK maksas daļa. Kalkulatora aprēķinus var skatīt šeit.

Kā svārstās elektrības cena

Elektrības cena pēdējo 12 mēnešu laikā ir stabilizējusies, un pat cenas sezonālās (ziema–pavasaris un vasara–rudens) svārstības ir mērenas, salīdzinot ar sezonālajām svārstībām līdz 2016. gada februārim, kad komerciālā režīmā darbu sāka “NordBalt” starpsavienojums, kas Latvijā un Lietuvā elektrības cenu samazināja, bet Zviedrijā mazliet paaugstināja, zina teikt R. Āboltiņš.

Kopš 2016. gada novembra elektroenerģijas 12 mēnešu vidējā cena  “Nord Pool” biržas Latvijas cenu zonā svārstījusies mazāk nekā divu eiro robežās, šī gada novembrī samazinoties līdz 35,15 eiro par megavatstundu. Gada laikā mēneša zemākā elektrības cena 30,65 EUR/MWh fiksēta šā gada martā, bet augstākā – jūnijā, kad tā sasniedza 41,84 EUR/MWh atzīmi.

Latvija “Nord Pool” elektroenerģijas biržā savu cenu zonu ieguva 2013. gada jūnijā, un kopš 2014. gada decembra 12 mēnešu vidējā cena līdz pat 2017. gada janvārim pastāvīgi samazinājās.

 

 

http://m.lvportals.lv/visi/likumi-prakse?id=292057